Cupa Mondiala de Fotbal de Masa 2013

Intre 3 si 6 ianuarie 2013, la Palatul Sporturilor din Nantes s-a desfasurat Cupa Mondiala de Fotbal de Masa. In cele 4 zile s-au desfasurat competitii individuale, de dublu cat si competitii intre echipe nationale.

Sistemul de joc (multitable) obliga fiecare concurent (echipa) sa-si aleaga o masa de fotbal pe care sa-si dispute jocurile dintre cele 5 mese de fotbal oficiale ITSF (Bonzini, Garlando, Roberto Sport, Fireball, Leonhart).

Postul de televiziune Eurosport 2 a fost principalul partener media al turneului, oferind transmisii live de la fazele superioare ale concursurilor.

Rezultatele finale:

Simplu masculin:

1. Kevin HUNDSTORFER (Austria)
2. Giuliano BENTIVOGLIO (Belgia)
3. Robert ATHA (Marea Britanie)

Dublu masculin:

1. Carlos DA SILVA / Yannick CORREIA (Luxemburg)
2. Kevin HUNDSTORFER / Andreas ESTERBAUER (Austria)
3. Herve DOS SANTOS LOTE / Miguel DOS SANTOS LOTE (Franta)

Simplu feminin:

1. Ekaterina ATANASOVA (Bulgaria)
2. Lilly ANDRES (Germania)
3. Amalie BREMER (Danemarca)

Dublu feminin:

1. Sophie JOBSTMANN / Verena ROHRER (Austria)
2. Camilla LOHMANN / Amalie BREMER (Danemarca)
3. Anais NOEL / Marine POHL (Franta)

Simplu juniori:

1. Marcel SCHROTTER (Elvetia)
2. Antonio SMARIO (Italia)
3. Myron HARTUNG (Germania)

Dublu juniori:

1. Thomas SCHMIDT / Felix DROESE (Germania)
2. Jonas MESSERLI / Marcel SCHROTTER (Elvetia)
3. David MORVAN / Jerome LAMY (Franta)

Simplu seniori:

1. David VICK (S.U.A.)
2. Ulrich STOEPEL (Germania)
3. Pascal GRESSIER (Belgia)

Dublu seniori:

1. Ismael SABAN / Pascal GRESSIER (Belgia)
2. Martin LANDWEHR / Robert MULCH (Germania)
3. David VICK / Edmund GEER (S.U.A.)

Competitia de simplu pentru persoane cu dizabilitati:

1. Francesco BONNANO (Italia)
2. Simon FABREGA (Germania)
3. Alessandro NIGRA GATTINOTTA (Italia)

Echipe nationale – persoane cu dizabilitati:

1. ITALIA
2. BELGIA
3. GERMANIA

Echipe nationale – masculin:

1. FRANTA
2. S.U.A.
3. BELGIA

Echipe nationale – feminin:

1. GERMANIA
2. AUSTRIA
3. FRANTA

Echipe nationale – juniori:

1. PORTUGALIA
2. OLANDA
3. S.U.A.

Echipe nationale – seniori:

1. BELGIA
2. S.U.A.
3. AUSTRIA

This entry was posted in ITSF and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

What is 5 + 7 ?
Please leave these two fields as-is:
IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)